Sklep, który będzie sprzedawał sam? Brzmi jak marzenie! W dzisiejszych czasach jednak jest to praktycznie niemożliwe do osiągnięcia. W działania marketingowe promujące sklep online (zarówno te organiczne, jak i płatne) należy włożyć dużo pracy i potrzebuje ich właściwie każde miejsce w sieci. Jednak nie każdy sklep stomatologiczny, meblowy czy odzieżowy będzie potrzebował takich samych! Jednak jest kilka podstawowych prac, na których zyska większość z nich. Oto one!
Content – czyli blog i aktualności
Każda strona internetowa potrzebuje contentu. Podstawowe treści to oczywiście te, które umieszczone są na stronie głównej, zakładkach informacyjnych czy kartach produktów. Powinny być zoptymalizowane zgodnie ze słowami kluczowymi dobranymi dla danego sklepu.
Jednak na stronie sklepu warto regularnie publikować nowe treści, które nie tylko przyciągną nowych użytkowników, ale i wpłyną pozytywnie na parametry witryny. Content marketing w postaci wpisów blogowych to doskonała możliwość na przedstawienie bliżej marki i produktów osobom, które są zainteresowane danym tematem.
Pomyśl o tym w ten sposób. Tworzysz artykuł na temat, który generuje wiele zapytań wśród użytkowników. Dobierasz do niego odpowiednie słowa kluczowe, wykorzystujesz je w treści, a do tego umieszczasz poszukiwane przez czytelników informacje z pozycji eksperta. Dodajesz do tekstu także pasujące produkty ze swojego sklepu. Osoba, która trafi na taki artykuł z wyszukiwarki, może zainteresować się Twoim sklepem – zaprezentujesz się jako kogoś, kto zna się na rzeczy, a odwiedzający dowie się wielu ciekawych informacji i gdzie uda się na zakupy…? Istnieje szansa, że zostanie w Twoim sklepie!
Prowadzenie bloga jest więc świetnym sposobem na edukowanie odbiorców, dawanie im wartości w postaci informacji, których nie znajdą nigdzie indziej, i tym sposobem przekuwanie ich w klientów Twojego sklepu. Jeśli chcesz bardziej zmotywować czytelników bloga do zakupu i skrócić lejek zakupowy, pomyśl o specjalnym rabacie, który zaprezentujesz w formie pop-upu po określonym czasie spędzonym na podstronie w artykułem.
Profile w mediach społecznościowych
Firma, która nie ma Facebooka, nie istnieje? Coraz bardziej odchodzimy od tego stwierdzenia i wcale nie musisz mieć profilu na Facebooku, Instagramie, Pintereście, LinkediInie, Youtubie i TikToku! Zdecydowanie możesz – jeśli pasuje do do charakteru Twojego sklepu i jesteś w stanie tworzyć dedykowane treści na każdy z tych portali. Jednak nie jest to obowiązkowe i w żaden sposób nie wpływa negatywnie na wizerunek Twojej firmy.
W przypadku mediów społecznościowych dobrze jest postawić na jakość i wziąć pod uwagę, gdzie są Twoi potencjalni klienci. Czy to młode osoby, które w wolnych chwilach scrollują TikToka? A może nieco starsze osoby, które każdy dzień zaczynają od porannej prasówki na LinkedInie? Przykłady są dość stereotypowe, ale chciałam pokazać Ci, że to ważne. Tak samo jak pory publikowania – musisz tworzyć tak, aby komunikaty miały szansę dotrzeć do osób, którym są dedykowane.
Social media świetnie sprawdzają się jako jeden z etapów lejka sprzedażowego. Nie zawsze będą ostatnim krokiem domykającym sprzedaż, ale mają duży wpływ na to, jak marka jest postrzegana i regularny kontakt z odbiorcami. Zyskasz w ten sposób gwarancję, że nie zapomną o Tobie! Możesz pokazać w nich produkty w użyciu (np. pozyskując zdjęcia od klientów z ich profili), przedstawić ich dodatkowe cechy, zaprezentować filmik czy zorganizować konkurs dla obserwujących. Social media pozwolą Ci odpowiedzieć na wątpliwości, które mogą mieć potencjalni klienci – nie musisz ich ukrywać, a wręcz przeciwnie, pokaż, że są nieuzasadnione!
Newsletter
Newsletter dziś jest coraz chętniej wykorzystywany przez sklepy internetowe. Jego wysyłanie ma wiele zalet. Przede wszystkim zyskujesz listę adresów e-mailowych, w której jest potencjał sprzedażowy. Nieco odgraniczasz ją jednak od sklepu i możesz komunikować się z tą grupą bezpośrednio (nie jak w przypadku social mediów, gdzie nie masz pewności, czy dana osoba zobaczy post). To kanał, który jest uniezależniony nieco od mediów społecznościowych. Awaria Facebooka? Możesz w tej chwili wysłać newsletter i nic nie stracić!
W newsletterze możesz prowadzić komunikację w wybrany sposób, zazwyczaj ma on nieco zmniejszony dystans do odbiorcy i pozwala na budowanie więzi. Podczas wysyłki newslettera nie zapomnij o segmentacji odbiorców – najbardziej aktywnych użytkowników nagrodź kodem rabatowym czy gratisem do zakupów. I nie zapomnij ich o tym poinformować, aby poczuli się wyróżnieni.
Reklama w social mediach
Dzięki retargetowaniu w reklamie w mediach społecznościowych możesz zadbać o klientów, którzy już zrobili u Ciebie zakupy, jak i o tych, którzy przeszli wszystkie etapy lejka sprzedażowego, ale odpadli na ostatnim (np. porzucili koszyk). Szczegółowe targetowanie pozwoli Ci dotrzeć do osób, które nie miały nigdy kontaktu z Twoim sklepem, ale ich profil zainteresowań wskazuje na to, że oferta może trafić w ich gust.
Poza kampaniami sprzedażowymi możesz także budować swoją obecność w social mediach i rozwijać swoje profile. W tym pomogą Ci takie cele reklamowe jak pozyskiwanie aktywności i zasięgu postów oraz zwiększanie liczby obserwatorów. Możliwości jest naprawdę wiele!
Zwróć uwagę nie tylko na najpopularniejsze reklamy na Facebooku i Instagramie, ale także bardziej niszowe formaty takie jak adsy na Allegro, LinkedInie, TikToku czy Youtubie.
Influencer marketing
Coraz mocniej docenianą gałęzią marketingu jest współpraca z influencerami. To forma, która pozwala na dotarcie do odpowiednio dopasowanej grupy docelowej. Jeśli skupisz się na kryterium zaangażowania fanów danego twórcy, zwiększysz swoją szansę na sukces. Im bardziej odbiorcy ufają influencerowi, tym chętniej kupią promowane przez niego produkty.
Pamiętaj, że obecnie obowiązujące prawo wymaga od twórców oznaczania tego typu współprac, więc nie możesz robić z reklamy tajemnicy. Możesz to wykorzystać i zorganizować razem z influencerem konkurs czy zaoferować odbiorcom zniżkę na zakupy – dobre pierwsze wrażenie gwarantowane!